tipy1-1

5 tipů na zrychlení počítače

Rychlost počítače je pro nás všechny rozhodující, nikdo přeci nemá rád čekání. Připravili jsme pro vás proto 5 jednoduchých tipů, pomocí kterých můžete dosáhnout zrychlení vašeho zařízení a ušetřit si tak několik minut nervů.

Uvolněte místo na disku

Každý z nás chce využít svůj pevný disk na maximum, k čemu jinému také je, že? U pevného disku však platí pravidlo – nic se nemá přehánět.
Operační systémy pro svůj stabilní chod potřebují prostor pro odkládání dočasných souborů. Pokud tedy nenecháte systému dostatečné volné místo, připravíte ho o manévrovací prostor a systém pak bude velmi složitě hledat, kde má s dočasnými soubory pracovat.
Naše doporučení tedy zní, nechávejte počítači alespoň 10 GB volného místa. Pro lepší uspořádání souborů na disku doporučujeme také čas od času zapnout program s názvem Defragmentace a optimalizace jednotek, který najdete ve vašem počítači.
Pro uvolnění místa na vašem disku, využijte náš předchozí videonávod a zbavte se tak dočasných souborů.

blog-cta_5-tipu-na-zrchleni-pocitace

Zakažte spouštění programů při startu

Každého uživatele ihned po zapnutí počítače jistě trápí dlouhé čekání na naběhnutí operačního systému. Obzvlášť, když potřebuje začít co nejrychleji na něčem pracovat.
Toto čekání lze zkrátit díky zakázání automatického spouštění některých programů, které běží na pozadí vašeho PC ihned po jeho startu. Nejčastěji se například jedná o Skype, Adobe Reader a různé programy sledující aktualizace. Pokud tyto programy nevyužíváte, je zbytečné, aby zahlcovaly vaši RAM paměť a je tedy lepší jejich spouštění zakázat.
Jak na to?
Otevřete správce úloh a to například kliknutím pravým tlačítkem myši na dolní lištu. Následně klikněte na tlačítko více informací a poté již uvidíte záložku po spuštění. Zde se zobrazí, jaké programy se spouštějí ihned po startu vašeho počítače. Spouštění programu zakážete jeho označením a následně kliknutím na tlačítko zakázat.

po-spusteni

Odinstalujte nepotřebné programy

Proč mít ve vašem počítači programy, které stejně nepoužíváte? Nejen, že zabírají místo na disku, ale mohou také překážet při používání jiných programů. Často se jedná o různá rozšíření internetových prohlížečů, jako například toolbary apod. Zvažte tedy, jaké programy nevyužíváte a jednoduše je odinstalujte.
Jak na to?
Možností je několik. Otevřete například ovládací panely – zde klikněte na záložku programy, následně na záložku programy a funkce. Po té označte nevyužívaný program a klikněte na tlačítko odinstalovat.

 

odinstalovat

 

Odstraňte dočasné soubory

Jak jsme již zmínili v předchozím videonávodu, pro co nejstabilnější chod počítače je vhodné využívat určité programy, které se postarají o jeho vyčištění od zbytečných souborů. Jako vhodného pomocníka považujeme program CCleaner Free, který se o tuto činnost postará za vás a to během pár desítek sekund. Možná budete překvapeni, kolik místa na disku vám tento program uvolní. Čištění doporučujeme provádět alespoň 2x do měsíce.
Jak na to? Shlédněte náš videonávod.

Odstraňte prach ve vašem počítači

Pokud se váš počítač často přehřívá, je velmi pravděpodobné, že se v jeho odvětrávání nachází prach. Po prostudování manuálu jak otevřít váš počítač, prach zřejmě zvládne odstranit každý sám. Pokud si však nevíte rady, jak se do vašeho zařízení bezpečně dostat, zadejte zakázku na náš portál ajťák po ruce . Některý ze zkušených ajťáků se o bezpečné vyčištění vašeho zařízení postará za vás.

 

Napsat komentář