5 tipů pro vaši bezpečnosti

5 tipů pro vaši bezpečnost

Jak zůstat zabezpečen v době internetových útoků? Jak se případným hrozbám vyhnout? Důležité je především nic nepodcenit a dodržet níže uvedených 5 tipů pro zvýšení vaši bezpečnosti.

1. Zálohovat data

Pravidelné zálohování je jedním z nejdůležitějších a nejspolehlivějších způsobů ochrany dat před jejich ztrátou nebo poškozením. Každý z nás jistě ztrátu důležitých dokumentů či citlivých dat už někdy zažil. Těmto ztrátám však lze předcházet, a to právě pomocí pravidelného zálohování. Tuto činnost tedy nepodceňujte a vytvářejte si alespoň 1x do měsíce zálohu vašich souborů, a to nejlépe na externí disk. Vytvořenou zálohu poté můžete jednoduše obnovit a ztracená data máte zpět ve vašem počítači.
blog-cta_5-tipu-na-zrchleni-pocitace

2. Neotevírat emaily od neznámých osob

Více než 80% obdržených emailů je SPAM, ne každý je však rozpoznán spamovým filtrem emailové schránky a jednou za čas se nám může v naší poště objevit i zpráva s nevyžádaným obsahem. Dejte tedy pozor, jaké emaily zrovna otevíráte, a to například na základě jména odesílatele. Můžeme vás však ubezpečit, že samotná zpráva nebývá často škodlivá, ale je to spíše přiložený obsah, který po stáhnutí či otevření může obsahovat škodlivý kód a ohrozit tak vaše zařízení.

3. Používejte antivir

Pokud se nechcete dostat do nepříjemné situace, je nezbytné používat antivir, který neustále monitoruje dění ve vašem počítači. Kvalitní antivir, který zabezpečí všechny potřebné aktivity již není drahou záležitostí a je možné ho zakoupit již v řádu stokorun. Jedná se však o investici, která se rozhodně vyplatí. Samozřejmě na trhu se nachází i několik antivirů, které jsou zdarma ke stažení. Avšak tyto antiviry často plní pouze základní funkci a neustále vyrušují vaši aktivitu nevhodnou reklamou. Kvalitní antivir by měl zabezpečit jak váš počítač fyzicky, tak i dohlížet na vaši online aktivitu.

4. Nenechávejte počítač dostupný

Toto doporučení platí převážně pro lidi, kteří používají své zařízení na místech, kde se shromažďuje více osob, jako jsou například kanceláře či škola. Často odcházíme od rozdělané práce a necháváme počítač volně dostupný všem okolním osobám. Nikdy však nevíme, z jaké strany může přijít hrozba a zaútočit na náš počítač. Proto doporučujeme vždy počítač při nejmenším uzamknout a chránit ho přístupovým heslem. V lepších případech je vhodné počítač odpojit od internetu a znemožnit tak další možnosti útoku na vaše zařízení.
blog-cta_5-tipu-na-zrchleni-pocitace

5. Silné heslo

V dnešní době stále častěji dochází ke zneužívání a odcizení účtů na sociálních sítích, právě díky prolomení slabého hesla. Stejně tak, k napadení emailových schránek, disků či přímo fyzických zařízení. Jako základní bod vašeho zabezpečení by tedy mělo být nastavení silného a odlišeného hesla pro jednotlivé služby a zařízení.
Složitost hesla by měla odpovídat kombinaci malých a velkých písmen, čísel a speciálních symbolů o celkové délce alespoň 12 znaků. Pro vygenerování takového hesla můžete použít například tento odkaz. Doporučujeme heslo vždy po určitém časovém období změnit.

Těchto 5 tipů vám pomůže zachovat vaše zařízení a internetovou identitu v bezpečí. Avšak vždy existuje spousta dalších prostředků, které pomohou zabezpečení zvýšit jako například použití firewallu atd. Pokud se stanete obětí bezpečnostního incidentu neváhejte se obrátit na příslušné správce sítě či na naše ajťáky na webu ajťák po ruce, kteří vám dokáží v každém případě pomoci.

Napsat komentář