5 tipů pro údržbu počítače

5 tipů pro údržbu počítače

Pokud chceme, aby náš počítač měl co nejdelší životnost a během ní pracoval co nejvýkonněji, je třeba provádět pravidelnou údržbu. Tento týden jsme si pro vás tedy připravili 5 tipů na údržbu počítače.

1. Aktualizovat ovladače

K tomu, aby komponenty vašeho počítače dokázaly pracovat na plno, jsou potřeba aktuální ovladače. Aktualizované ovladače také zajistí bezproblémový chod nových aplikací a vy tak nebudete mít například problém s nově nainstalovanou hrou či novým typem monitoru. Jakým způsobem ovladače aktualizovat se dozvíte v tomto videonávodu, který jsme pro vás již v minulosti vytvořili. Případně můžete hledat ovladače přímo na stránkách výrobce vašeho hardwaru.

2. Aktualizace operačního systému

Stejně jako je to u ovladačů, bezproblémový chod operačního systému zajistíme jeho pravidelnými aktualizacemi. I když neustále vybízení vašeho operačního systému k aktualizacím může být občas otravné, tyto aktualizace často opravují bezpečnostní chyby systému, které bychom neměli ignorovat. Pro nejvyšší stupeň údržby vašeho počítače, byste také měli jednou za čas provést kompletní reinstalaci operačního systému. Pokud nevíte jak na to, zadejte zakázku na portál ajťák po ruce

blog-cta_5-tipu-na-zrchleni-pocitace

3. Defragmentace disku

Jedním z klasických nástrojů pro údržbu počítače je defragmentace disku. Jedná se o jakési přeskládání dat na našem disku, tak aby je čtecí hlava disku nemusela složitě hledat. Pokud jste majiteli operačního sytému Windows 10, defragmentace se provádí automaticky na pozadí za chodu vašeho počítače. Uživatelé starších operačních systémů mohou nástroj spustit přes nabídku Start – Příslušenství – Systémové nástroje. Pokud nevíte jak na to, sledujte nás a v průběhu dalších týdnů zveřejníme videonávod. Upozorňujeme majitele novějších počítačů, které jsou již často vybaveny SSD disky, aby tuto defragmentaci neprováděli, neboť jejím diskům může naopak uškodit. Jak tedy automatickou defragmentaci vypnout? Sledujte nás a vše se dozvíte.

4. Zálohováni

Pravidelné zálohování je jedním z nejdůležitějších a nejspolehlivějších způsobů ochrany dat před jejich ztrátou nebo poškozením. Tato rizika mohou být způsobená například závažnější poruchou počítače. Pomocí našeho jednoduchého videonávodu si zálohu vašich dat zvládnete provést sami. Předcházejte tedy riziku ztráty dat a během pravidelné údržby data zálohujte!

blog-cta_5-tipu-na-zrchleni-pocitace

5. Odstraňte prach ve vašem počítači

Pokud se váš počítač často přehřívá, je velmi pravděpodobné, že se v jeho odvětrávání nachází prach. Po prostudování manuálu, jak otevřít váš počítač, zvládne zřejmě prach odstranit každý sám. Pokud si však nevíte rady, jak se do vašeho zařízení bezpečně dostat, zadejte zakázku na náš portál ajťák po ruce. Některý ze zkušených ajťáků se o bezpečné vyčištění vašeho zařízení postará za vás.

Jeden komentář

Napsat komentář