šablona-slovník ajtaka #1

Slovník ajťáka #1

O čem to vlastně ti ajťáci mluví? Přiznejme si, že někdy je opravdu složité všem těm cizím výrazům rozumět. A proto přinášíme slovník ajťáka, ve kterém vám objasníme několik ajťáckých výrazů.

1. Software

Je v informatice každý počítačový program, který provádí nějakou činnost. Software můžeme rozdělit na systémový, který se stará o chod samotného počítače a aplikační, se kterým pracuje konečný uživatel počítače nebo zajišťuje chod nějakého dalšího zařízení.
blog-cta_5-tipu-na-zrchleni-pocitace

2. Hardware

Za hardware můžeme označit vše v počítači, na co si můžeme sáhnout. Jedná se tedy veškeré části počítače, které jsou potřebné pro jeho fungování. Hardware může být například procesor, grafická karta, paměť RAM, pevný disk nebo základní deska.

3. Mallware

Mallware je označení pro škodlivé programy (software), které slouží k narušení počítačového systému. Malware je tedy druhem obtěžujícího nebo škodlivého softwaru, který má za cíl zajistit útočníkovi přístup do vašeho zařízení. Mezi druhy malwaru patří spyware, adware, phishing, viry, trojské koně, červy, rootkity, ransomware atd.

blog-cta_jak-smazat-zbytecne-soubory-2

4. Spyware

Jedná se o škodlivý program, jehož cílem je odesílání dat z počítače pomocí internetové sítě bez jeho vědomí. Spyware tajně sbírá informace o vašem chování na internetu, historii prohlížených stránek nebo jiné osobní údaje jako jsou například čísla kreditních karet. Tyto osobní údaje také často následně odesílá bez vašeho vědomí třetím stranám.
blog-cta_5-tipu-na-zrchleni-pocitace

5. Adware

Adware je druh bezplatného programu, který je vyvíjen za cílem šířit reklamu. Reklama je koncovým uživatelům zobrazována pomocí vyskakovacích oken či přímo v prohlížeči. Adware samotný nepředstavuje větší riziko, avšak některé druhy tohoto softwaru jsou schopné shromažďovat osobní údaje, sledovat historii prohlížeče nebo nahrávat uživatelovu obrazovku.

Napsat komentář